Yemen'den elinizi çekin! Emperyalistler kârlarını ve İsrail'in soykırım yapma hakkını koruyor

Dün gece ABD ve İngiliz hava saldırıları, dünyanın en yoksul insanlarından bazılarının başlarının üzerine düzinelerce sofistike bomba yağdırdı. Batılı emperyalistlerin elleri Gazze halkının kanıyla sulanmıştır, ancak şimdiye kadar, evet, silahları, bombaları, parayı ve katliam için siyasi kılıfı sağlamış olsalar da, tetiği doğrudan kendilerinin çekmediği gerçeğinin arkasına saklanabildiler. Hayır, her zaman katliamın "ölçülü", "orantılı güç" ile gerçekleştirilmesi gerektiğinde ısrar ettiler. Şimdi Yemen'e doğrudan müdahale ederek bölgedeki çatışmayı pervasızca tırmandırdılar. Biz diyoruz ki: Yemen'den elinizi çekin! Kahrolsun emperyalist katiller!

Batılı emperyalistlerin hakkını teslim etmek gerekir: neden müdahale ettikleri konusunda oldukça şeffaf davrandılar.

Bombardımanın ardından yaptıkları ortak açıklamada "bireysel ve kolektif meşru müdafaa hakkı uyarınca," dediler, "bu hassas saldırılar Husilerin küresel ticareti ve dünyanın en kritik su yollarından birinde uluslararası denizcilerin hayatını tehdit etmek için kullandıkları yetenekleri bozmayı ve azaltmayı amaçlıyordu."

Biden, "uluslararası ticaretin serbest akışını" korumak için daha fazla tedbir almaktan çekinmeyeceğinin altını çizdi.

Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, "Husilerin davası ve gerekçeleri hakkında ne düşünürseniz düşünün," dedi, "siyasi ve diplomatik amaçlarına ulaşmak için fidye olarak küresel ticareti boğmaya çalışmalarına izin veremeyiz."

Gazzeliler ölülerini sayarken ve biz sabırla UAD'nin (Uluslararasi Adalet Divani) soykırım mı yoksa sadece toplu katliam kurbanı mı olduklarına dair kararını beklerken, Özgür Dünya'ya yönelik çok daha vahim bir tehditle yüzleşilmelidir: denizcilik ve petrol şirketlerinin ticaret yapma ve kâr elde etme kutsal hakkı.

Kâr hırsının yanında, yoksul bir halkın Gazze'deki katliama Kızıldeniz'de İsrail ve İsrail'e bağlı gemilere el yapımı bombalar atarak misilleme yapmaya ne hakkı vardır? Birleşik Krallık hükümeti bu haklı görevini yerine getirirken... "uluslararası hukuka" başvurmuştur!

2015 yılından bu yana Yemen halkı, ABD, İngiltere ve Batı tarafından desteklenen ve silahlandırılan Suudi liderliğindeki koalisyon tarafından kitlesel bir katliama maruz bırakıldı. 150.000 kişi Batı tarafından tedarik edilen mühimmatla öldürülürken, yüz binlerce kişi de açlık ve hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Husi isyancılara karşı yürütülen savaşın öyküsü uzun bir savaş suçları dizisinden ibarettir: insan eliyle yaratılan kıtlık, düğünler, cenazeler ve hatta okul otobüsleri bombalanmış, tüm aileler yok edilmiştir.

Şimdi Batılı emperyalistler, İsrail'in devam eden operasyonlarına müdahale edilmesine karşı uyarıda bulunmak ve açıkça ifade ettikleri gibi kâr ve ticareti korumak amacıyla Yemen'e yönelik bombardımanlarını yenilemek için "uluslararası hukuka" başvuruyorlar. Bu ikiyüzlülük insanı boğmaya yetiyor.

Bir tiyatro eseri

Stratejik açıdan bakıldığında, bölgeyi uçuruma daha da yaklaştıran bu pervasız bombardımanın herhangi bir düşünceyle yapıldığını hayal etmek zor.

Emperyalistler saldırılarla ilgili yaptıkları açıklamada amaçlarının Kasım ayından beri Kızıldeniz'deki gemileri hedef alan Husilerin "kabiliyetlerini bozmak ve zayıflatmak" olduğunu iddia ediyorlar. Ancak durum buysa, neden saldırıdan önce hükümet basın açıklamaları bombardımanı davul zurnayla duyurdu?

Grant Schapps iki gün önce basına verdiği demeçte "Bu alanı izleyin" dedi. Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü saldırıdan birkaç saat önce gazetelere verdiği demeçte "Bu tehditlere karşı koymak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız" dedi - Husilerin malzemelerini güvenli bir şekilde saklamaları için bolca zaman vardı.

Tüm bunlar emperyalistlerin acizliğini maskelemek için bir tiyatro oyunuydu - hem de çok pahalı ve riskli bir tiyatro oyunu. Emperyalistlerin kendilerini içine soktukları sorunları çözmeyecektir. Hatta onları çok daha kötü hale getirme potansiyeline sahip.

Yemen'de birkaç bölgenin bombalanmasının Husilerin kabiliyetleri üzerinde en ufak bir etkisi olmayacaktır. Suudilerin yıllarca süren şiddetli bombardımanı Husileri yerinden edemedi. İsrail'in Gazze'deki küçük yerleşim bölgesine yönelik hava bombardımanı ve kara işgali bile Hamas'ı sadece zayıflattı ve başarısızlığa mahkum.

Husilerin kabiliyetlerini ancak tam bir kara işgali kırabilir ve Irak ve Afganistan'daki felaketlerden sonra ABD emperyalizmi ve müttefikleri buna hiç niyetli değil. Ancak ABD'nin caydırıcılık stratejisi de şu ana kadar umutsuz bir başarısızlık oldu. Doğru, ABD savaş gemileri ticaret gemilerini 'korumak' için bölgeye konuşlandırıldı, ancak bu sadece dünyanın en güçlü donanmasının iktidarsızlığını gösterdi.

Husiler, hızla 'etkisiz hale getirilebilecek' bir avuç yüksek teknolojili tesiste konuşlanmış ekipmanla hareket etmiyor. EYP'lerle (el yapimi patlayici) dolu ucuz, uzaktan kumandalı, insansız tekneler ve fazla çaba sarf etmeden gizlenebilen ve hızlı ve ucuz bir şekilde değiştirilebilen ticari olarak erişilebilir parçalardan oluşan IHAlar kullanıyorlar.

Ortalama bir Husi insansız hava aracının yapımının yaklaşık 2,000 dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Ancak ABD Donanması'nın tek bir insansız hava aracını imha etmek için fırlattığı her bir güdümlü füzenin tanesi yaklaşık 2 milyon dolara mal oluyor. Ve bu tür füzelerin kaynağı hiçbir şekilde tükenmez değil.

Forbes dergisi Aralık ayında "Bu son derece zayıf bir stratejik yanıt ve hesaplanamaz bir hesap" diye yakınıyordu, "Ama [bu] bize Amerikan askeri ve siyasi liderliğinin durumu ve Amerika'nın azalan gücü hakkında çok şey anlatıyor."

Batılı emperyalistlerin itibarlarını kurtarmak için bir şeyler yapmaları gerekiyordu ve ortaya bu prestij kurtarıcı egzersiz çıktı.

Akil bir çözüm yok

Durum emperyalistlerin yüzüne vuruyor. Bir avuç kötü silahlanmış isyancı, dünya trafiğinin yüzde 15'inin taşındığı bir denizde gemiciliği engelliyor. Aralarında BP'nin de bulunduğu büyük denizcilik şirketleri ve petrol şirketleri, trafiği Ümit Burnu çevresine yönlendirmeye başladılar bile; bu da nakliye süresine haftalar ekliyor ve maliyetleri arttırıyor.

Bu durum dünya ekonomisindeki enflasyonist baskıları arttıracak ve pek çok şirket ciddi kesintilerle karşı karşıya kalacak. Tesla, genellikle bu ticaret rotası üzerinden gelen bileşenlerin eksikliğinin bir sonucu olarak Almanya'daki fabrikasında araç üretimini askıya almak zorunda kalacağını duyurdu.

Tüm bunlar, Panama Kanalı'nda su seviyesinin rekor düzeyde düşük olduğu, bir başka önemli ekonomik arterde deniz ticaretinin sekteye uğradığı ve kapitalizmin dünyayı resesyona sürükleme tehdidi taşıyan güçlü ekonomik rüzgârlarla karşı karşıya olduğu bir dönemde yaşanıyor.

Ancak, İsrail'in savaşından uzak durmaları ve nakliye yollarını açık tutmaları için bir uyarı gönderirken yüzlerini kurtarmaya çalışan emperyalistlerin müdahalesi durumu istikrara kavuşturmayacaktır. Bunun yerine alevlerin üzerine benzin döküyorlar.

Dün geceki bombalamadan bu yana petrol fiyatları şimdiden yüzde iki daha arttı. Ve hepsinden önemlisi, birçok rejimin zaten sallantıda olduğu bölgede milyonlarca insanın yanan öfkesine benzin döküyorlar.

Antony Blinken'ın Arap liderleri yatıştırmak ve gerilimi tırmandırmaktan kaçınmak için Ortadoğu'da başsız tavuk gibi koşturduğu, Beyaz Saray'daki bunak adamın ise bölgede tek başına İsrail'e karşı harekete geçen Husilerin bombalanması emrini vererek bu çabaları boşa çıkardığı bir manzarayla karşı karşıyayız.

Bu nasıl açıklanabilir? ABD'li emperyalistler çıldırmış mı? Belki, ama bir söz vardır: uçurumun kenarındaki bir adam akıl yürütemez. Mevcut durum onların kontrolü dışında ve her geçen gün daha da kontrol edilemez hale geliyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, aklı başında bir çözüm yok. Tırmanıştan kaçınmak istiyorlar, bu doğru. Ancak hiçbir şey yapmamak da bir seçenek değil, çünkü bu sadece mevcut zayıflıklarının altını çizecektir.

Gazze'deki savaşın, Ortadoğu'nun istikrarsızlaşmasının ve kaçınılmaz misillemelerin, deniz ticaretinin sekteye uğramasının -ki bunun maliyeti daha yüksek fiyatlar şeklinde yoksulların omuzlarına yüklenecek- sorumluluğu İsrail egemen sınıfının ve her şeyden önce Batılı emperyalistlerin omuzlarına yüklenmelidir.

Ne Uluslararasi Adalet Divani (UAD) ya da Uluslararasi Ceza Mahkemesi (UCM) kararları, ne BM ne de büyük başkentlerdeki barışçıl protestolar onları yola getirmeyecektir. Biden ve Sunak'ın Amerikan Kongresi’ni ve İngiliz Parlamentosu’nu bypass etmesine rağmen, onlara bu ayrıcalığın tanındığından hiç şüphemiz yok, zira egemen sınıfın politikacıları kendilerine sunulan emperyalist tasarımları hemencecik onaylardı.

Filistin ve Yemen halklarının emperyalizme karşı sahip oldukları tek gerçek dostları, dünyadaki milyarlarca ezilen ve işçi sınıfı mensubu insanlardır. Gazze'ye yönelik savaşı durdurmak, Filistin'i özgürleştirmek ve emperyalistlerin bölgeyi cehenneme sürüklemesini engellemek için emperyalizmi yıkmalıyız. Bizi tüm bunlardan ancak sosyalist devrim kurtarabilir. Biz diyoruz ki:

Yemen'den elinizi çekin!

Filistin'e özgürlük!

Gazze'den Londra'ya, Washington'a: Zafere kadar İntifada! Zafere kadar devrim!