(רוסיה: שביתה מכרעת במפעל "פורד" בלנינגרד (סנט פטרבורג

Hebrew translation of Russia: Key strike at the Ford plant in Leningrad (St. Petersburg) (December 4, 2007)

השביתה הבלתי-מוגדרת במפעל "פורד" בפרבר Vsevolozhsk בסנט פטרבורג נמשכת זה יותר משבועיים. זהו אירוע חשוב מאוד בהיסטוריה הקרובה של רוסיה היות וזוהי השביתה הרצינית הראשונה ברוסיה במהלך 12 השנים האחרונות.

לאחר קריסת ברית המועצות, התרחשה נפילה קטסטרופאלית בייצור. דבר זה גם השפיע על תנועת הפועלים שמתמודדת עם קשיים גדולים ועל העובדים שאחז בהם מצב רוח ירוד. עתה אנו רואים שינוי בכלכלה הרוסית ועמו מגיע המאבק המעמדי, כפי שהשביתה ב"פורד" מוכיחה בבירור.

מאות פועלים משתתפים בשביתה, בעיקר פועלים צעירים. בשבוע הראשון היה המפעל משותק לחלוטין. הנהלת "פורד" יכלה לחדש אחת משלוש משמרות בהשתמשה בעובדים בלתי-מאוגדים, מפרי שביתה. בכל יום צפרי השביתה הללו ייצרו 50-60 מכוניות מול 300 ביום של ייצור רגיל, כך שהשביתה עודנה יעילה מאוד והחברה מאבדת מיליוני דולרים בייצור.

מפני קשיים כספיים, אי-אלו פועלים עובדים מספר ימים, שבים לשבות לאחר מכן, שוב חוזרים לעבודה לכמה ימים ושוב שבים לשבות, בהסכמה עם ועד השביתה. לכן השביתה יכלה לארוך זמן כה רב. המספר הממשי של הפועלים השובתים בכל זמן נתון הוא בין 600 ל-750 איש. התקיימה גם פעולת סולידאריות של עובדים מגרמניה, משם קיוותה ההנהלה להוביל מכוניות נוספות לרוסיה על מנת לפצות על היעדר האספקה כאן.

אלכסיי אטמנוב, מנהיג פועלים, הסביר כי התביעה העיקרית של הפועלים היא תוספת שכר של 35%. עתה, השכר עומד על 15,000-22,000 רובלים רוסיים או 600-800 דולר אמריקאי. ישנן תביעות נוספות אחרות בנוגע לתנאי העסקת העובדים, הפנסיות וכולי. הפועלים רוצים גם בצמצום משמרות הלילה שלהם משבע שעות וחצי לשש שעות וחצי. כמו כן, האיגוד תובע תשלום שעות נוספות של פי שלושה משכר הבסיס והתאמת השכר לעלייה בהוצאות המחיה (תוספת יוקר).

תגובת ההנהלה היתה ברוטאלית. הם הודיע שלפי חוק העבודה הרוסי, החברה לא תשלם שכר במהלך השביתה היות והאיגודים לא נתנו להנהלה התרעה מראש בת 10 ימים לפני יציאה לשביתה. ובמאמץ ברור לפלג את הפועלים, הם הוסיפו כי הפועלים שהצביעו נגד השביתה יקבלו שני שלישים משכרם.

שביתה נחושה ומיליטנטית זו היא פרי עקשנות ההנהלה. בראשית נובמבר, הפועלים יצאו לשביתת אזהרה בת 19 שעות לאחר שהבוסים סירבו בעקביות להסכים לדרישות השכר של הפועלים.

הסיטואציה התפתחה לאורך זמן מה. כבר בשלב מוקדם יותר השנה, במארס 2007, נערכה עצירת עבודה בת יום.

בכל יום, 300-1-500 פועלים משתתפים במשמרת שביתה. בשבוע האחרון, פועל אחד נפגע על ידי רכב משטרה ונפצע. האיגוד המקצועי של פועלי הרכב הוא ללא ספק האיגוד המקצועי המיליטנטי ביותר ברוסיה. לניצחון או לתבוסה תהיה השפעה גדולה על תנועת הפועלים במדינה. עתה, לכל פעילי האיגוד המקצועי ופועלי התעשייה יש אינטרס גדול במאבק.

השתתפנו בימים האחרונים בפעולת סולידאריות, במשמרת שביתה וכולי. עתה, משמוצו קופות האיגודים המקצועיים, סולידאריות בינלאומית היא חשובה ביותר.

פעילי איגודי פועלי הרכב בארצות הברית ובמדינות אחרות יכולים למלא תפקיד חשוב בפנייה הן למנהיגי האיגודים והן לחברה השורה בארצותיהם לשם תמיכה בשביתה. חברים צריכים לפנות לפועלי הרכב בארצותיהם, ובמיוחד במקום בו מפעלי "פורד" נמצאים ולהסביר את המצב. יש לפנות להנהגת האיגודים המקצועיים בתעשיית הרכב כדי שתנקוט בפעולות סולידאריות, כפי שקרה בגרמניה.