İsrail-Filistin: Gazze'nin işgaline hayır! İşgale son verin!

Hamas'ın dün (7 Ekim Cumartesi) İsrail'e yönelik saldırısı, İsrail istihbaratını ve askeri kurumlarını şaşırtan bir şok etkisi yarattı, ancak bu bizi hiç de şaşırtmamalı. Bu saldırı, İsrail tarihinin en sağcı ve gerici hükümetine liderlik eden Netanyahu'nun Filistinlilere yönelik artan şiddet baskısının doğrudan bir sonucudur.

Saldırı sırasında Gazze'den fırlatılan binlerce roketten düzinelercesi İsrail'in 'Demir Kubbe' füze savunma sistemini aşarken, yüzlerce Hamas savaşçısı da dünyanın en iyi korunan sınır tellerini aşarak İsrail topraklarındaki sınır kasabalarına ve askeri üslere saldırdı. Bunun sonucunda yüzlerce İsrailli hayatını kaybetti (bu satırların yazıldığı sırada 600'den fazla ölü ve 2,000 yaralı vardı). Filistinli komandolar tarafından ele geçirilen 22 hedeften en az sekizinde, ilk saldırının üzerinden 24 saatten fazla bir süre geçmesine rağmen çatışmalar devam ediyor. Yeni komandolar Gazze'den İsrail'e giriyor ve onlarca İsrailli asker ve sivil esir alınarak Gazze'ye getiriliyor. Hamas savaşçıları bir askeri üssü ele geçirdi, İsrail tanklarını ve diğer askeri teçhizatı imha etti, askeri araçları ele geçirdi ve aralarında IDF tümgenerali Nimrod Aloni'nin de bulunduğu iddia edilen İsrailli askeri komutanları esir aldı. Bu eşi benzeri görülmemiş bir olaydır.

İsrail devleti aşağılanmıştır ve tepkisi acımasız olacaktır. Netanyahu bir "Savaş Hali" ilan etti ve şimdiden 300'den fazla Filistinlinin ölümüne ve 1.600'ünün yaralanmasına neden olan misilleme bombardımanları gerçekleştiriyor. İsrail derhal Gazze Şeridi'ne giden elektriği keserek, orada yaşayan 2,1 milyon Filistinli sivil nüfus için ciddi sonuçlar doğurdu ve zaten çökmek üzere olan kırılgan altyapıyı ve sağlık sistemini baltaladı.

Batılı emperyalist hükümetlerin ikiyüzlülüğü

Batılı emperyalist hükümetlerin liderleri şimdi de "İsrail'in kendini savunma hakkı "ndan bahsediyorlar. Biden, Macron ve İngiltere'deki Starmer gibi reformist liderler, ikiyüzlü bir koro halinde İsrail'e yönelik saldırıyı kınadılar, ancak İsrail vahşeti karşısında on yıllardır sessiz kaldılar.

Hepsi de Netanyahu'nun alaycı gözetimi altında, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerin Filistin mahallelerine yönelik şiddetinin, İsrail güvenlik güçlerinin açık ya da gizli suç ortaklığı ile teşvik edilerek katlanarak arttığı gerçeğini görmezden geliyor. Filistinli gençlerin işgale direnme girişimleri, IDF tarafından orantısız ve sistematik ölümcül şiddetle karşılanmış, Temmuz ayında Cenin mülteci kampına yönelik acımasız saldırıyla doruğa ulaşan sonu gelmez saldırılar ve hedefli suikastlar dizisi yaşanmıştır. Tüm bunlar olurken silahlı yerleşimciler Filistin halkını tehdit ediyor. Batı Şeria'dan, Doğu Kudüs'ten ve İsrail'in kendi içinden, çoğu reşit olmayan binlerce Filistinli genç tutuklandı ve yargılanmadan hapishanelerde çürümeye terk edildi. Peki, bu suçlardan sorumlu yerleşimcilerden kaçı tutuklandı?

İsrail, Netanyahu'nun yargı reformlarına karşı yüz binlerin katıldığı kitlesel protestolar ve Siyonist egemen sınıfın kendi içindeki derin bölünmelerle sarsılarak 2023'ün başından bu yana siyasi bir çıkmaza girmiştir. Netanyahu'nun kendi siyasi bekası için son çırpınışları, Itamar Ben-Gvir ve Bezalel Smotrich'in Yahudi üstünlükçü, aşırı sağcı kanadının ortaya çıkması ve İsrail devleti içinde güç pozisyonlarına yükselmesi için eşi benzeri görülmemiş bir fırsat sağladı. Programları, Batı Şeria, Doğu Kudüs, Golan Tepeleri ve Gazze'yi ilhak ederek ve Filistin nüfusunun tamamını sürerek "yeni bir Nakba" (1948'de İsrail'in ilanına yol açan Filistin nüfusunun kitlesel etnik temizliğini taklit etmek) yaratmaktır.

Mevcut tırmanışın sorumlusu Netanyahu ve İsrail'i vahşi işgal rejiminin sonuçlarından izole etmeye çalışırken bütün bir halkın baskı altına alındığı ve kendi topraklarından etnik olarak temizlendiği Siyonist distopyanın destekçileridir. Bütün bir halkın temel demokratik haklarını inkar etmeye, onları sıkıştırmaya ve ezmeye, topraklarını ve evlerini giderek daha fazla almaya, onlara ateş etmeye, tutuklamaya, işkence etmeye, onları daha da yoksullaştırmaya er ya da geç büyük bir tepkiye yol açmadan devam edemezsiniz.

Birkaç gün önce Kudüs'teki El Aksa yerleşkesinin, amaçları camiyi yerle bir edip yerine bir Yahudi Tapınağı inşa etmek olan yüzlerce Yahudi üstünlükçüsünden oluşan bir güruh tarafından basılması bilinçli bir provokasyondu. El Aksa Camii İslam'ın en kutsal üçüncü dini mekânı olarak kabul edilmektedir ve bu nedenle aşırı üstünlükçü Siyonistlerin burayı ele geçirmesi açık bir hakarettir. Bu eylem İsrail polis güçleri tarafından desteklenmiş ve korunmuştur. Kutsal mekâna yapılan saygısızlık, birkaç gün sonra Hamas tarafından başlatılan mevcut saldırıya hemen gerekçe oluşturmuştur. Bu durum, suçu "çılgın Filistin şiddetine" odaklamak amacıyla uluslararası medya tarafından kasıtlı olarak gizlenmiştir.

Örneğin Hamas'ın roket saldırısını, Filistin halkının sürekli katlanmak zorunda kaldığı provokasyonlar da dahil olmak üzere arka planını açıklamadan duyuran BBC'nin yayınları ilginçtir. Ayrıca Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yerleşimciler tarafından Filistinlilere yapılan fiziksel saldırılara çok daha az yer veriyorlar ve son iki gündeki olaylardan önce sadece bu yıl 200'den fazla Filistinlinin öldürüldüğü gerçeğini halının altına süpürmeyi tercih ediyorlar.

"Filistin terörizminden" bahsedenler, Filistinliler 2018 yılında Büyük Dönüş Yürüyüşü olarak bilinen barışçıl bir kitlesel direniş hareketi başlattığında İsrail devletinin buna gerçek mermilerle ateş açarak karşılık verdiğini ve 46'sı çocuk yüzlerce silahsız göstericiyi öldürdüğünü hatırlamakta fayda var. Bugün "terörizm "den bahsedenler, İsrail'in 2008-09 yıllarında 318'i çocuk olmak üzere 1.391 Filistinliyi öldürdüğü, 3.500'den fazla evi yıkarak on binlerce kişiyi barınaksız bıraktığı ve Gazze'deki diğer yapılara ve kilit altyapı tesislerine zarar verdiği "Dökme Kurşun Operasyonu" sırasında sessiz kaldılar. İsrail'in 2014 yılında 528'i çocuk olmak üzere 1.372'si çatışmalara katılmayan 2.203 Filistinliyi öldürdüğü, 18.000'den fazla evi yıktığı ya da ağır hasar verdiği ve 100.000'den fazla Filistinliyi evsiz bıraktığı "Koruyucu Hat Operasyonu" sırasında da sessiz kaldılar. Bu sadece yakın zamandaki bazı örneklerden bahsetmek içindir.

Bu bize Karl Marx'ın Fransa'da İç Savaş'ta yazdıklarını hatırlatıyor:

"Düzen Partisi'nin kan alemlerinde kurbanlarına karşı yükseltmekten asla geri durmadığı tüm iftira korosu, yalnızca günümüz burjuvasının kendisini, kendi elindeki her silahı pleblere karşı adil gören, pleblerin elinde ise her türlü silahın başlı başına bir suç teşkil ettiği eski baronların meşru halefi olarak gördüğünü kanıtlamaktadır."

Durumu sanki iki eşit güç arasında bir mücadele varmış gibi sunuyorlar. Bu tamamen yanlıştır. Bu, güçlü ve saldırgan bir emperyalist devlet ile kendini savunmak ve bir ulus olarak var olma hakkını savunmak için savaşan zayıf ve ezilen bir halk arasındaki mücadeledir.

İsrail egemen kliği, baskıcı hareketlerini"meşru müdafaa" kisvesi altında savunmaya çalışmaktadır. İncil'den alıntı yapıyorlar: "Göze göz, dişe diş, cana can." Ancak mesele asla cana karşılık can meselesi değildir. İsrailliler bir vatandaşlarının ölümüne yüzlerce Filistinliyi katlederek karşılık veriyor. Bu durum mevcut çatışmada da geçerli olacaktır. İsrailliler son zamanlarda yaşadıkları aşağılanmanın intikamını en kanlı şekilde alacaklardır. Katliam daha yeni başladı.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) komandoları temizlemek ve kontrolü yeniden ele geçirmek amacıyla Gazze sınırına on binlerce asker yığıyor. Ancak bunun beklenenden daha zor olduğu kanıtlanıyor. Netanyahu "büyük bir intikam" almak ve Gazze'yi ıssız bir adaya dönüştürmekle tehdit etti. Bu da Hamas'ı yok etmek amacıyla İsrail'in Gazze'ye kara harekatı düzenlemesine yol açabilir ki bu da binlerce sivilin daha hayatını kaybetmesine neden olur. İsrail'in Filistinliler üzerindeki acımasız baskısının başarısızlığına verdiği yanıt: aynısından daha da fazlası!

İsrail'in Lübnan'la olan kuzey sınırında Hizbullah'ın ikinci bir cephe açma ihtimali İsrailli askeri stratejistleri endişelendiriyor. Hizbullah, Lübnan ve İsrail arasında ihtilaflı olan ve İsrail tarafından işgal edilen Shebaa Farms bölgesine roket fırlattı. İsrail'in ölçülü misillemesi durumu daha fazla tırmandırmamak için tasarlanmıştı ve Hizbullah sembolik meydan okuma jestlerinin ötesine geçmeye hazır görünmüyor. İsrail ordusu Gazze'ye postallarla girerse Hizbullah tavrını değiştirmek zorunda kalabilir.

Ancak bir şey söylenebilir. İsrail'in geçmişte birçok kez yaptığı gibi Gazze'yi bombalaması, boğması, işgal etmesi ve enkaz haline getirmesi kesinlikle mümkün olsa da, işgal altında tutması imkansızdır. Ariel Şaron'un 2005'te aldığı Gazze'den çekilme kararı ve İsrail'in 2014'teki feci Gazze işgali, iki milyondan fazla insanı sadece askeri yöntemlerle uzun süre baskı altında tutmanın ve boyun eğdirmenin imkansızlığını kanıtlamıştır.

Mevcut çatışma aynı zamanda 1993 Oslo Anlaşmalarından sonra Filistin Yönetimi'nin kurulmasının, eski Filistin direnişi olan Filistin Kurtuluş Örgütü'nü (FKÖ) kendi halkına polislik yaparak İsrail'in 'barışını' garanti altına alan bir güce dönüştürmek için tasarlanmış tam bir saçmalık olduğunu da kanıtlamaktadır. Bugün Filistin Devlet Başkanı Abbas mevcut krizin yaratılmasından İsrail'in sorumlu olduğunu savunurken, aynı zamanda Filistin Yönetimi'nin Batı Şeria'da işgale karşı ayaklanan Filistinli gençleri kontrol altinda tutmak ve bastırmak için İsrail ile ortaklık içinde olduğunu görmek iğrençtir.

İsrail'in kendi içinde, Netanyahu ve muhalefet arasında böylesine eşi benzeri görülmemiş bir saldırı karşısında mevcut birlik gösterisi - ki Netanyahu'nun ezeli düşmanları Yair Lapid ve Benny Gantz'ın olağanüstü bir ulusal hükümete katılması bile söz konusu olabilir - İsrail egemen sınıfını bölen çatlakların üstünü örtemez. Böyle bir birlik gösterisi kaçınılmaz olarak olayların darbesi altında dağılacaktır. Ancak muhalefetin teslimiyeti; Siyonist sağ ile Siyonist "sol" arasındaki farklılıkların, Filistin ulusal mücadelesine ve işgale karşı nasıl bir tutum takınmaları gerektiği söz konusu olduğunda ikincil bir karaktere sahip olduğunu göstermektedir.

ABD emperyalizmi ve Siyonistler eşit derecede suçlu

ABD Başkanı Biden, İsrail'e "mümkün olan tüm desteği" teklif etti ve “.....Yönetimin İsrail'in güvenliğine olan desteğinin kaya gibi sağlam ve sarsılmaz olduğunu" ekledi. Tabii ki Filistinlilerin İsrail zulmüne karşı çıkma hakkından hiç bahsetmedi. Biden, Netanyahu tarafından benimsenen Yahudi üstünlükçü yönelimin bir sonucu olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde Siyonizm ve İsrail'e verilen desteğin ciddi şekilde zayıfladığı sıkıntılı sularda geziniyor. Ancak, ABD'nin İsrail ordusunu yılda 3,6 milyar dolar sübvanse ettiği düşünüldüğünde Biden'dan başka bir şey beklenemezdi. ABD emperyalizmi için İsrail, Orta Doğu'da gerçekten garanti altına alınmış tek müttefikidir ve orada ya da burada ne kadar eleştirel söz söylenirse söylensin, işler kötüye gittiğinde her zaman Siyonistlerin yanında yer alacaktır.

ABD emperyalizmi, İsrail'i ısrarla bir "demokrasi" kalesi (yani ABD emperyalizmi için Orta Doğu'da önemli bir varlık) olarak savunarak mevcut durumdan Siyonistler ve Netanyahu kadar sorumludur.

Biden'ın son yıllarda Netanyahu'ya yönelik hafif eleştirel tonu, Netanyahu'nun çılgın politikalarının bölgedeki istikrarı ve İsrail'e yönelik uluslararası desteği baltalamakla tehdit etmesinden kaynaklanıyordu. Bu tehdit artık herkesin görebileceği bir gerçekliğe dönüştü.

Bu son tırmanış, Biden'ın İsrail ile Suudi monarşisi arasında müzakere edilmiş bir çözüme aracılık etme girişimini tamamen baltalayacaktır. Böyle bir anlaşmanın yanı sıra İbrahim Anlaşmaları ve Arap devletleri ile İsrail arasındaki 'normalleşme' fikri de öngörülebilir bir gelecek için suya düşmüştür. Kibirli Suudi yöneticiler bile, Arap dünyasının geri kalanında olduğu gibi Suudi nüfusunun büyük bir bölümünde İsrail'e karşı birikmiş olan büyük nefreti hesaba katmak zorundadır.

Ancak İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi, Filistin Yönetiminin çökmesi ve bunun sonucunda İsrail'in Batı Şeria'yı tamamen işgal ederek tüm Ortadoğu'yu ateşe vermesi ihtimali, Washington'daki en ciddi emperyalist stratejistleri endişelendirmelidir. Bu durum devrimci sarsıntıların ve toplumsal istikrarsızlığın habercisidir.

Son iki yılda Batı Şeria'da işgale karşı yeni bir Filistin direniş kuşağı oluşturan Filistinli gençlerin sergilediği kararlılık ve örgütlülük, Filistinlilerin haklarının tam olarak tanınmasını içermeyen, Filistin ve Orta Doğu için herhangi bir hayali "barış" çözümünün kırılganlığını ortaya koymuştur.

Hamas'ın saldırısı daha derin bir krizin tetikleyicisi olmuş olabilir, ancak bu kriz zaten oluşmaktaydı. Aslında Hamas'ın İsrail'le doğrudan askeri çatışmaya girme taktiği, Filistinli gençler arasında gelişen meydan okuyucu direniş ruhuna açıkça hitap ediyor. Gençler boş laflar veya davalarını zayıflatan ve Siyonistlerin elini güçlendirmeye yarayan anlaşmalar değil hareket istiyor. Aynı zamanda, başında Netanyahu'nun bulunduğu Siyonist devlet de yeniden toparlanmakta ve mevcut senaryoyu Filistinlilere karşı ulusal bir çılgınlık yaratmak, toplumsal destek tabanını güçlendirmek ve daha önce sağa karşı kitlesel olarak harekete geçmiş olan kesimleri bile arkasına almak için kullanmaktadır.

İsrail halkı bir kez daha Siyonist devleti ve işgali desteklemeye sürüklenmiştir. Hükümetin yargı reformuna karşı başlatılan hareket derhal askıya alındı. Daha önce yedek asker olarak hizmet etmeyi reddeden Netanyahu karşıtı gazi grubu Achim le'Neshek (Brothers and Sisters in Arms) bir açıklama yaptı: "Brothers and Sisters in Arms, gerekli olan herkesi tereddüt etmeden ve derhal İsrail'in savunması için ayağa kalkmaya çağırıyor."

Bununla birlikte, cesur tutumlar sergileyen ve hükümetin bu krizdeki sorumluluğunu kınayan birkaç eleştirel ses de var. Bir başka İsrailli gazi örgütü olan "Sessizliği Bozmak" Hamas'ı kınarken şu hususun altını çizdi: "Yahudi üstünlükcusu hükümetimiz bizi bu noktaya getirdi". İsrailli solcu Hadash milletvekili Ofer Cassif şunları söyledi: "Gerçeği söylemeye devam edeceğim: Gazze'ye yönelik acımasız, canice kuşatmayı ve Yahudi üstünlüğü rejimini kapatın, akan kandan onlar sorumludur ve sadece onların sonu hepimize güvenlik, barış ve daha iyi bir gelecek getirecektir."

Ancak sadece kınama sözleri yeterli değildir. İşgale karşı başarılı bir mücadelede niteliksel bir sıçramanın anahtarı, Batı Şeria'da, Doğu Kudüs'te, Gazze'de ve İsrail'in kendi içinde Filistinli kitlelerin devrimci inisiyatifidir. Komşu ülkelerdeki Arap kitleleri de kilit bir rol oynamalıdır. Filistin ulusal kurtuluş mücadelesini desteklemek, her şeyden önce Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün vb. ülkelerdeki emperyalizm yanlısı gerici rejimlerin devrilmesi anlamına gelmektedir. Tüm bu burjuva rejimler şu ya da bu şekilde mevcut statükoyu kabul etmekte ve devrimci bir yangının onları iktidardan devirmesini görmek istememektedir. Dolayısıyla, sözlü dayanışma jestleri yapsalar da, Filistin halkına yardım etmek için somut hiçbir şey yapmıyorlar.

Gençlik ve işçi sınıfı hareketinin uluslararası dayanışması da, soyut "barış" ve "gerilimin düşürülmesi" çağrılarına dayanmaması koşuluyla, bu krizin sonucunu belirlemede hayati önem taşımaktadır. On yıllardır alınan BM kararları ve uluslararası anlaşmalar Filistinlilerin ulusal kurtuluş davasını bir milimetre bile ilerletmedi. Hatta tam tersine, İsrail devletinin Filistin topraklarının giderek artan bir bölümünü işgal etmesine olanak sağlamışlardır. Hareket şu konuda net olmalıdır:

  • Gazze'nin işgaline ve bombalanmasına hayır.
  • Emperyalist müdahaleye hayır. Emperyalist 'barış' ve Oslo anlaşmaları Filistinlileri başarısızlığa uğratmıştır.
  • Yeşil hattın her iki tarafında da işgale karşı kitlesel bir ayaklanma için.
  • İşgale son verin.
  • Tüm siyasi tutuklular serbest bırakılsın.
  • Siyonist yerleşimlerin toprak gaspına son verilsin ve tersine çevrilsin.
  • Zulme hayır ve etnik kökeni ya da dini ne olursa olsun tüm halkların eşit haklari savunulmalıdır.
  • Ortadoğu'nun sosyalist federasyonunun bir parçası olarak tüm Filistin'in sosyalist federasyonu için.
  • Zafere kadar İntifada!